T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

W trakcie każdego, nawet niewielkiego remontu wytwarzamy dużą ilość odpadów. Część z nich należy do grupy określanej jako czysty gruz budowlany. Zaliczamy do niej ceramikę, beton, tynk i czystą ziemię lub piasek. Dlaczego ten podział jest taki ważny? Przede wszystkim dlatego, że czyste odpady mogą być ponownie wykorzystane jako kruszywo budowlane. Z kolei możliwość recyklingu zmieszanych odpadów budowlanych jest bardzo ograniczona i kosztowna.

Wywóz odpadów

Jednym z najpopularniejszych sposobów pozbycia się odpadów z budowy jest zamówienie odpowiedniej wielkości kontenera. W trakcie składania zamówienia, należy poinformować czy do kontenera trafią zmieszane odpady budowlane, czy czysty gruz. Z oczywistych względów, ta druga opcja będzie tańsza, m.in. ze względu na ponowne wykorzystanie materiału. Wywóz odpadów odbywa się za pośrednictwem specjalnie przygotowanych samochodów z kontenerami. Jak to wygląda w praktyce?

  • Zamawiający ma do wyboru kontener o pojemności od 1,7 m3, aż do 8 m3. Oczywiście może ich zamówić praktycznie dowolną liczbę. Kierowcy dostarczą kontenery we wcześniej zaplanowany dzień i odbiorą je w umówionym terminie.
  • Warto pamiętać, że czysty gruz budowlany nie może być zmieszany z innymi odpadami. W takim przypadku cały kontener zostanie zakwalifikowany jako zmieszane odpady budowlane.

Wywóz odpadów odbywa się za pośrednictwem licencjonowanych firm, których pracownicy dokładnie sprawdzają zawartość kontenerów. Jeżeli zamawiający ma jakiekolwiek wątpliwości do jakiej grupy zakwalifikować odpady, warto skonsultować się z firmą oferującą usługi tego typu.

Co nie jest czystym gruzem budowlanym?

Jeżeli w pojemniku znajduje się np. folia malarska, opakowania plastikowe, szkło, drewno lub złom, wówczas mamy do czynienia ze zmieszanymi odpadami budowlanymi. Koszt wywozu takich odpadów jest większy niż czystego gruzu budowlanego, m.in. ze względu na ograniczone możliwości wykorzystania i konieczność selekcji odpadów. Jeżeli w kontenerze dodatkowo pojawią się płyty kartonowo-gipsowe (nida), silikat (białe cegły), suporeks (gazobeton, beton komórkowy), szlaka, żabinka, styropian, opakowania po materiałach budowlanych, ubrania, dywany i inne odpady, to mamy do czynienia z zanieczyszczonym gruzem. Warto przypomnieć, że pod żadnym pozorem nie wolno do kontenerów na gruz wrzucać tak zwanych odpadów niebezpiecznych. Są to m.in. leki, baterie, akumulatory, sprzęt AGD, RTV, żarówki, smary, oleje i inne niebezpieczne dla środowiska substancje.

Do czego jest wykorzystywany czysty gruz budowlany?

Czysty gruz jest cennym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Ze względu na swoje właściwości, stanowi idealne wsparcie dla fundamentów (czego nie można powiedzieć o zmieszanych odpadach budowlanych). Wykorzystuje się go pod różnego rodzaju wylewki. Ponadto może posłużyć do utwardzenia drogi, a także do drenażu terenu. Jednak w przypadku gdy nie ma możliwości ponownego wykorzystania gruzu, a jego przechowanie będzie kłopotliwe, wówczas trzeba się go legalnie pozbyć. Wywóz gruzu odbywa się za pośrednictwem firm, które przewożą go w specjalnie zabezpieczone miejsca. W zależności od potrzeb, gruz zostaje rozdrobniony na mniejsze części, dzięki czemu jego możliwości wykorzystania wzrastają. Część zostaje zmielona na pył i służy jako dodatek do różnego rodzaju mieszanek budowlanych.

Kategorie: Uncategorized