T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Wyburzenie budynku podobnie jak prace remontowe powoduje powstanie dużych ilości gruzu. Jest go naprawdę sporo i trzeba wiedzieć, że jego usunięcie musi odbyć się zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli m.in. nie może trafić do śmietnika na śmieci. Co zatem powinniśmy z nim zrobić, by nie narażać się na konsekwencje prawne? Sprawdź to!

Czym jest gruz?

Odpady porozbiórkowe mogą składać się z różnych składników, jednakże najważniejszym jest gruz. To nic innego jak pokruszone elementy ceglane, betonowe lub ceramiczne. Można go poddać obróbce, by zyskać drobniejszą frakcję, a później wykorzystać go przy budowie dróg, czy fundamentów. Gruz po wyburzeniu budynku nie zawsze warto wyrzucać, zwłaszcza gdy mamy w planach stworzenie wzniesień czy skarp na posesji. Tego typu prace wymagają zastosowania kruszywa budowlanego. Jednak to, co pozostanie, absolutnie nie może trafić do ogólnodostępnych śmietników, ponieważ wiąże się to z wieloma konsekwencjami.

Co grozi za wrzucenie gruzu do śmietnika?

Niestety wciąż wielu osobom wydaje się, że gruz to zwykłe odpady komunalne, które można wrzucić do śmietnika. Niestety takie myślenie jest błędem! Zgodnie z przepisami prawa usuwanie odpadów budowlanych w ten sposób jest nielegalne i grożą za to wysokie kary! Wynika to z faktu, że gruz musi być koniecznie odpowiednio zutylizowany, bowiem inaczej będzie zagrażał przyrodzie.

Za postępowanie niezgodne z prawem, czyli wrzucanie gruzu do śmietnika, można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Nielegalne jest również podrzucanie gruzu – w takiej sytuacji kara może wynieść nawet 5000 złotych! Co więcej, nielegalny wywóz gruzu także jest karalny – to wiąże się z ryzykiem mandatu od 20 do 5000 złotych.

Jak usunąć niepotrzebny gruz?

Podstawowe pytanie zatem brzmi – jak pozbyć się gruzu po wyburzeniu budynku? Przede wszystkim legalnie. Gdy wiemy, że gruz nie będzie nam potrzebny oraz nie mamy możliwości, by go przetworzyć, to najlepiej zawieźć go do przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, które zajmuje się recyklingiem odpadów budowlanych. To tzw. PSZOK, który przyjmuje gruz z wyburzeń.

No dobrze – jednak co zrobić, gdy transport gruzu do odpowiedniej placówki jest dla nas problemem? Uwzględniając fakt, że odpady tego typu nie są lekkie i dość duże, to warto rozważyć wynajem kontenera w takiej firmie jak na przykład nasza. Podstawimy pojemnik w wyznaczone miejsce, natomiast gdy ten się zapełni, odbierzemy go i zajmiemy się jego wywozem.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny wywóz gruzu?

Na profesjonalny wywóz gruzu warto się zdecydować niezależnie od tego, czy przeprowadzamy prace wyburzeniowe czy remont mieszkania. Jest to korzystna opcja w wielu sytuacjach. Zasadniczą zaletą jest komfort. Nie musimy się niczym martwić, ponieważ wszystkim zajmie się firma – podstawi kontener, a po określonym czasie go zabierze. Jest to także związane z niewielką ilością formalności, co wynika z faktu, że pracownicy firmy oferującej wywóz gruzu zajmują się wszelkimi dokumentami związanymi z odbiorem gruzu.

Wywóz gruzu przez profesjonalną firmę wbrew pozorom nie jest drogi. Koszt całej usługi jest stosunkowo niski, choć jest oczywiście zależny od wielkości kontenera, jaką wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się na niewielki pojemnik do 5m3, to najpewniej zapłacimy maksymalnie 400 złotych. Im większy kontener, tym wyższa cena. Jednak pamiętajmy, że jest to jedyna najwygodniejsza i legalna metoda na usunięcie gruzu po wyburzeniu budynku.

Kategorie: Uncategorized