T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Remont nawet niewielkiej kawalerki generuje bardzo dużo odpadów, zwłaszcza w sytuacji gdy burzone są ściany działowe. Choć w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są kontenery na gruz, warto pamiętać co można, a czego nie wolno do nich wrzucać. Niejednokrotnie podczas remontu lub rozbiórki starego domu, znajdujemy niebezpieczne odpady, które nie powinny znaleźć się w kontenerze. Na jakie przedmioty należy zwracać szczególną uwagę?

Odpady po remoncie – podstawowe informacje

Wiele osób nie rozróżnia czystego gruzu budowlanego, który z powodzeniem można ponownie wykorzystać od odpadów remontowych, dla których trudno znaleźć ponowne zastosowanie. W pierwszym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z cegłami, pokruszonym betonem, kamieniami, ziemią oraz ceramiką. Materiały tego typu można użyć m.in. podczas budowania fundamentów. W drugiej sytuacji, oprócz gruzu, może występować drewno, złom, szkło, butelki PET, folie, styropian, dywany, a także ubrania, siatki i puste worki po materiałach budowlanych. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są kontenery na gruz. Jakie są ich zalety?

  • Zamawiający może dokładnie określić datę i miejsce odbioru odpadów. Ponadto może zamówić kontenery cechujące się różną pojemnością, dzięki czemu uda się wywieźć praktycznie każdą ilość śmieci.
  • Kolejnym plusem zamawiania kontenerów na odpady jest możliwość załadowania ich przez pracowników firmy. Nie każdy może zrobić to samodzielnie, dlatego wiele osób często korzysta z tej opcji.
  • Kontenery na gruz są często zamawiane przez osoby wykonujące remont mieszkania w kamienicy. Profesjonalne firmy dysponują pojazdami, które bez problemu mogą wjechać przez przez bardzo wąski wjazd na podwórko.

Kontenery na gruz – czego nie można do nich wrzucać?

Podczas remontu lub rozbiórki należy zwracać szczególną uwagę na produkty, których nie należy umieszczać w kontenerze. Pierwszym z nich jest akumulator, który zawiera w sobie szkodliwe substancje. Zużyte akumulatory są często składowane w garażach i piwnicach, jednak nie można ich mieszać razem z odpadami budowlanymi. O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Do kontenera na gruz nie można wrzucać baterii. Dotyczy to zarówno modeli alkalicznych, litowo-jonowych, litowo-polimerowych, niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych. Zużyte ogniwa są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, powietrza, gleby oraz wody. Baterie można oddać do sklepów, które mają na swoim terenie specjalne pojemniki przeznaczone na odpady tego typu.
  • Świetlówki i żarówki energooszczędne także nie mogą być wrzucane do kontenera na gruz, ponieważ zawierają w sobie toksyczną rtęć. Pękniecie żarówek podczas przewozu czy rozładunku na wysypisku jest niemal pewne, dlatego należy je składować w specjalnie oznaczonych pojemnikach.
  • Warto pamiętać, że kolejnymi produktami, których pod żadnym pozorem nie można wrzucać do kontenera na gruz są leki. Nawet przeterminowane tabletki, krople lub syropy w dużej mierze zachowują swoją aktywność. W takiej sytuacji ryzyko skażenia gleby oraz wody jest bardzo duże.
  • Do kontenera nie można wrzucać odpadów AGD, ponieważ w nich także występują toksyczne substancje, które zagrażają środowisku naturalnemu.

Jeśli mamy wątpliwość co do dozwolonego rodzaju odpadów, warto skontaktować się z firmą oferującą usługi tego typu i ustalić wszystkie szczegóły. Kontenery na gruz to najlepsza propozycja dla osób, które chcą szybko pozbyć się odpadów po remoncie lub rozbiórce.

Kategorie: Uncategorized