T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Obecnie wywóz śmieci odbywa się na wiele różnych sposobów, zależnie od tego, co to za rodzaj odpadów. Dziś każdy ma obowiązek segregowania ich, a więc umieszczania w poszczególnych kontenerach. W zasięgu ręki znajdują się kontenery na papier, szkło, plastik i na odpady mieszane… Wiadomo jednak, że są też śmieci, których nie wolno wrzucać do popularnych pojemników. W takim razie jak legalnie się ich pozbyć?

Jak można pozbyć się gruzu i innych tego typu odpadów?

Jeżeli chodzi o szkło, papier czy plastik to nie ma problemu. W wielu miejscach umieszczone są specjalne kontenery służące do ich gromadzenia. Trudniej jest natomiast, gdy do usunięcia jest przykładowo gruz albo na przykład jakieś odpady po meblach. Co w tej sytuacji zrobić?

Wystarczy skorzystać z usług specjalnych firm

Gruzu na pewno nie można umieścić w żadnym z ogólnodostępnych kontenerów, bo do żadnej z tych grup się nie kwalifikuje. Chcąc się go pozbyć najlepiej skontaktować się z firmą, która zajmuje się tego rodzaju sprawami. Firma wypożycza kontener, w którym można umieścić gruz lub inne, ustalone wcześniej odpady, po czym samodzielnie zabiera już zapełniony i wywozi do odpowiedniego punktu ich składowania. Wszystko odbywa się legalnie i sprawnie. Za wypożyczenie kontenera trzeba zapłacić, ale to i tak się bardziej opłaca.

Można przetransportować odpady na własną rękę

Istnieje również możliwość samodzielnego przetransportowania gruzu do wybranego punku, aczkolwiek jest to o wiele trudniejsze. Trzeba mieć do tego odpowiedni pojemnik i pojazd.

Do czego może doprowadzić nielegalny wywóz odpadów lub umieszczenie ich w nieodpowiednim pojemniku?

Wspomniany powyżej gruz to tylko przykład odpadów, które gromadzone są w gospodarstwach sporadycznie i zwykle, gdy ma to miejsce, pojawia się wątpliwość, co z nimi zrobić. Są również inne śmieci, które mnożą się w zaskakująco szybkim tempie i też są dla wielu osób problemem… Przykładem są:

  • stare meble,
  • niepotrzebne rzeczy gromadzone przez lata na strychach i w piwnicach,
  • większe ilości śmieci zebrane po uroczystościach i innych wydarzeniach,
  • odpady po remoncie.

Należy jednak podkreślić, że pozbyć się ich można w określony sposób i tylko legalnie! Są ludzie na bakier z prawem, którzy przepełnione pojemniki opróżniają samodzielnie poprzez wywóz śmieci do lasów, przydrożnych rowów… Nierzadko upychają je również w pojemnikach do tego nieprzeznaczonych. Być może o tym nie wiedzą, ale za nielegalny wywóz śmieci grożą wysokie kary. Pozostając przy wspomnianym wcześniej przykładzie, którym jest gruz, za jego nielegalne wywożenie grozi kara od 20 do 5000 zł.

Jednak koszty takiego zachowania mogą być jeszcze wyższe. Wystarczy, że gruz zostanie umieszczony w nieodpowiednim do tego celu pojemniku i uszkodzi on śmieciarkę. Firma, która zajmuje się wywozem śmieci, może ubiegać się o zwrot kosztów naprawy pojazdu.

Podsumowanie

Niepoprawne gromadzenie odpadów i samodzielny wywóz ich w miejsca do tego niedozwolonych to nie tylko przestępstwo, ale również ogromna strata pod kątem samych finansów. Dużo taniej wyjdzie zamówić dodatkowy transport śmieci czy na przykład kontener na gruz lub inne odpady, których nie można umieścić w standardowych pojemnikach, niż pozbywać się ich na własną rękę, czyniąc to w dodatku nielegalnie. Także firmę, która będzie zabierać odpady trzeba dobrze sprawdzić, czy działa zgodnie z prawem i co robi z odpadami, które odbiera od klienta.

Jeżeli masz śmieci, z którymi nie wiesz co zrobić albo po prostu masz ich za dużo, przez co nie mieszczą się w pojemniku do tego przeznaczonym, skontaktuj się z nami. Oferujemy profesjonalny wywóz odpadów w rozsądnych cenach, zawsze sprawnie i legalnie.

Dbaj o środowisko, w którym żyjesz i o swoje otoczenie, bo ono też świadczy o Tobie, „mówi”, jakim człowiekiem jesteś.

Kategorie: Uncategorized