T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Niejednokrotnie prawidłowe określenie rodzaju odpadów nie jest prostym zadaniem, szczególnie gdy mamy do czynienia z tak zwanymi odpadami problemowymi. Ze względu m.in. na swój skład chemiczny bądź pochodzenie, stanowią realne zagrożenie dla środowiska naturalnego, dlatego nie mogą być zmieszane z odpadami komunalnymi. W przypadku dużych ilości, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm oferujących m.in. wywóz odpadów. Specjalnie przystosowany pojazd, wraz kontenerem, może odebrać praktycznie każdą ilość odpadów i wywieźć je na bezpieczne składowisko.

Odpady wielkogabarytowe

Niejednokrotnie podczas remontu mieszkań lub domów wymieniane są również meble. Ze względu na zbyt duży rozmiar, nie zmieszczą się w kontenerze na odpady komunalne, nawet po częściowym demontażu. Do odpadów problemowych zaliczamy w szczególności wszelkiego rodzaju szafy, szafki, stoły, biurka, komody, meble kuchenne, krzesła i fotele. Ponadto, ta grupa obejmuje dywany, rowery, wykładziny, wózki inwalidzkie, dziecięce, tapczany, łóżka, sofy, taborety, pufy itp. W jaki sposób może legalnie i bezpiecznie pozbyć się odpadów tego typu?

  • Jedną z opcji jest samodzielny wywóz problemowych odpadów wielkogabarytowych do odbiorców upoważnionych do odbierania odpadów komunalnych.
  • Kolejną możliwością jest przekazanie odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio do punktów stacjonarnych, zajmujących się selektywną zbiórką odpadów komunalnych, czyli PSZOK.
  • Ponadto, można skorzystać z usług podmiotu, który został uprawniony przez PSZOK do zbiórki.

Jak widać możliwości są duże, jednak nie każdy dysponuje odpowiednim pojazdem umożliwiającym bezpieczne przewożenie odpadów wielkogabarytowych. Firmy oferujące wywóz gruzu są uprawnione m.in. do odbierania odpadów wielkogabarytowych. Korzystając z ich usług, można szybko wywieźć praktycznie każdą ilość śmieci.

Zużyty lub uszkodzony sprzęt elektryczny

Kolejną grupą odpadów problemowych jest sprzęt elektroniczny, wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Urządzenia tego typu nie powinny być mieszane z odpadami komunalnymi, ponieważ stanowią realne zagrożenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

  • Do tej kategorii zaliczamy m.in. kuchenki, zarówno elektryczne, jak i gazowe, każdy rodzaj pralek, zmywarki, urządzenia klimatyzacyjne, wentylatory, mikrofalówki oraz elektryczne suszarki do ubrań. Ponadto, odpady problemowe to też małe i duże grzejniki elektryczne.
  • Z kolei do małogabarytowego sprzętu elektrycznego, wykorzystywanego w gospodarstwach domowych, zaliczamy m.in. wszystkie odkurzacze, żelazka, frytkownice, sprzęt do pielęgnacji włosów i ciała, notebooki, smartfony, komputery stacjonarne, odtwarzacze muzyki, kamery, telewizory i wiele innych.

Odpady tego typu można przekazywać m.in. do PSZOK oraz do punktów zajmujących się zbieraniem uszkodzonego lub zużytego sprzętu elektronicznego. W przypadku dużej ilości odpadów, wiele osób korzysta z usług firm oferujących m.in. wywóz gruzu, które przekazują je do odpowiednich instytucji.

Zużyte lub uszkodzone opony

Ogumienie to kolejna grupa problemowych odpadów, których nie można mieszać z odpadami komunalnymi. Dotyczy to zarówno opon rowerowych, motocyklowych, a także samochodów, których masa nie przekracza 3,5 tony. Zużyte lub uszkodzone ogumienie można przekazywać m.in. do stacjonarnych punktów zajmujących się selektywną zbiórką odpadów lub do innych uprawnionych podmiotów.

Kategorie: Uncategorized