T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Wywóz odpadów budowlanych, gruzu bądź śmieci koniecznie musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami. Ma to wpływ na sprawność i bezpieczeństwo całego procesu, pozwala również uniknąć ewentualnych kar finansowych. O tym wszystkim należy pomyśleć jeszcze na etapie składowania zanieczyszczeń.

Nie można bowiem podejść do tego w sposób dowolny. Najważniejszym kryterium do spełnienia w tym przypadku będzie przygotowanie właściwych kontenerów. Co ważne – dostosowanych do konkretnego rodzaju opadów. Z tego powodu w sieci często można spotkać z wieloma wątpliwościami dotyczącymi tego, jaki kontener nada się do przechowywania gruzu, a jaki do zwykłych śmieci. Jak się okazuje, oba rodzaje zbiorników mogą znacząco się od siebie różnić.

Kontener na gruz – charakterystyka

Nie da się ukryć, że wywóz śmieci wydaje się znacznie łatwiejszy. Nie tylko ze względu na mniejszą wagę opadów (choć i tak wiele zależy od konkretnych przypadków), ale też na łatwiejszy dobór kontenera. Specjalne zbiornik na gruz muszą bowiem spełnić znacznie więcej kryteriów. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.

  • Ze względu na spory ciężar odpadów, kontener musi wyróżniać się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane są konstrukcje wykonane z blachy stalowej.
  • Uszkodzenia może powodować nie tylko gruz, ale też szkodliwe czynniki zewnętrzne. Mowa tu przede wszystkim o wilgoci, przed wpływem której chroni specjalna powłoka lub farba antykorozyjna.
  • Podobnie jak wywóz śmieci, także usuwanie gruzu musi odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Żeby stało się to możliwe, zbiorniki są wzmacniane poprzez zastosowanie specjalnych kształtowników. Oczywiście wykonanych z odpowiednio dopasowanych materiałów.
  • Kontenery do składowania gruzu muszą być również przystosowane do przewozu z użyciem specjalistycznych pojazdów. Nie ma tu mowy o przenoszeniu ładunku z jednego zbiornika do drugiego. Niepotrzebnie wydłużałoby to cały proces.

Standardowe pojemniki na śmieci wyróżniają się znacznie niższą wytrzymałością mechaniczną. Są przy tym lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Ze względu na sposób ich wykonania, nie można w nich przechowywać gruzu. Wynika to zarówno z obowiązujących przepisów, jak i konieczności ograniczania wpływu na środowisku naturalne. Wywóz śmieci i gruzu musi więc odbywać się przy użyciu innych konstrukcji.

Wymiary kontenerów na gruz – co wybrać?

Analiza konstrukcji oraz sposobu wykonania jest bardzo ważna. To w końcu od niej zależy, czy wybrany zbiornik okaże się odpowiedni. Przed finalizacją zamówienia trzeba jednak zwrócić również na jego wymiary i pojemność. Pozwoli to dopasować go do ilości i rodzaju składowanych zanieczyszczeń.

Najmniejsze kontenery w wymiarach od 1,7 do 4,7 m3 sprawdzą się podczas małych remontów domów i mieszkań, a także wynoszenia pojedynczych elementów. Mogą znaleźć się w nich na przykład skute płytki, elementy ścian i pieców kaflowych oraz drobne kawałki betonu.

Na rynku znajdują się również kontenery znacznie większe, wyróżniające się wymiarami na poziomie 6, 8, a nawet 16 m3. Stosowane są one podczas rozbiórek i remontów domów jednorodzinnych, na placach budowy, a także do składowania bardzo dużych elementów.

Wywóz śmieci i gruzu dzięki specjalnie dostosowanym konstrukcjom okaże się znacznie łatwiejszy. Nie wpłynie on ponadto na środowisko, ani na budżet firmy za sprawą dotkliwych kar finansowych. Warto więc poświęcić im odpowiednio dużo uwagi, tak aby uniknąć ewentualnych pomyłek.

Kategorie: Uncategorized