T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Częsty wywóz śmieci jest konieczny nie tylko w dużych miastach w którym mieszka duża liczba ludzi, ale również w mniejszych miejscowościach. Śmieci produkowane są w zaskakująco szybkim tempie. Niemal każdego roku gromadzi się miliardy rozmaitych odpadów, które albo muszą znaleźć miejsce na wysypisku, albo zostać odpowiednio przetworzone w ramach recyklingu. W Polsce panują pewne zasady, według których należy segregować śmieci. Dlaczego w ogóle trzeba to robić?

Wymogi unijne

Każdy kraj należący do Unii Europejskiej, w tym Polska, od 1 lipca 2013 roku musi postępować zgodnie z nowym systemem segregacji śmieci, co ma na celu ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska. Dzięki temu można pozyskać przydatne jeszcze surowce wtórne, które po poddaniu odpowiednim procesom nadają się do ponownego wykorzystania.

Jakie są zasady segregowania śmieci?

Do gromadzenia śmieci przygotowano pojemniki w kilku różnych kolorach. Co za tym idzie, do każdego z nich trzeba umieszczać inne odpady. Tak więc do niebieskiego powinno się wrzucać papier (wyłącznie suchy), do pomarańczowego metale i tworzywa sztuczne (puszki, plastik, kartony po napojach), do zielonego szkło (butelki, słoiki), do brązowego BIO (odpady kuchenne: obierki, fusy), do czarnego odpady zmieszane (to, czego nie można wrzucić do pozostałych pojemników). Poza tym są jeszcze pojemniki w kolorze szarym, przeznaczone do gromadzenia odpadów zielonych. Stosuje się je przy domach jednorodzinnych i budynkach z ogrodami.

Śmieci nie tylko trzeba segregować, ale i warto

Przyjęło się, że segregowanie śmieci jest wymogiem, a tak naprawdę nie myśli się o tym, ile wynika z tego korzyści dla całego środowiska i każdego człowieka z osobna. Bo tak naprawdę śmieci nie tylko trzeba, ale też warto segregować.

Dlaczego segregowanie śmieci jest korzystne?

Segregacja śmieci umożliwia dokonywanie recyklingu tworzyw sztucznych, metalu, papieru, butelek plastikowych i szkła, co przynosi korzyści dla środowiska i dla poszczególnych gospodarstw domowych, gdyż mogą one płacić niższe stawki za wywóz śmieci.

Prawidłowe segregowanie śmieci ma wpływ na zmniejszenie ogólnej ilości odpadów, a także ich szkodliwości. To prowadzi automatycznie do zwiększenia ilości surowców wtórnych.

Przykładowo segregując papier, można przyczynić się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza, a także samej wycinki drzew. Warto pamiętać, że chcąc wydrukować tonę papieru, trzeba wyciąć aż 17 drzew.

Podobnie jest z recyklingiem szkła, który także prowadzi do ogromnej oszczędności energii.

Segregacja śmieci to nie trudne zadanie

Wielu osobom konieczność wrzucania śmieci do innych pojemników kojarzy się z ciężką pracą i nieprzyjemną sytuacją wynikającą z potrzeby gromadzenia aż tylu kolorowych kontenerów. Tymczasem zadanie jest banalnie proste, a przy tym rodzi szereg korzyści dla człowieka i otaczającego go środowiska. Wystarczy zapoznać się z zasadami co do jakiego pojemnika należy wrzucać, aby z biegiem czasu nabrać wprawy.

Podsumowanie

Stosowanie się do zasad segregowania śmieci jest nie tylko ważne, ale również korzystne dla człowieka i środowiska naturalnego, a więc dla:

  • poprawy jakości powietrza
  • gleby
  • wody

Poza tym w ten sposób ograniczamy liczbę odpadów w swoim małym środowisku, w swoim otoczeniu. Dzięki temu wywóz śmieci też jest poniekąd ograniczony, bo nie ma ich tak dużo.

Kategorie: Uncategorized