T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Jedni gruz chcą sprzedać, inni kupić – odpad ten może być ponownie wykorzystany, dlatego też wywóz gruzu w tak dużych miastach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Po zakończeniu budowy czy generalnego remontu przychodzi właściwa pora na uporządkowanie odpadów. Gruz można oczywiście umieścić w kontenerze, po czym zostanie wywieziony z miejsca, w którym został zgromadzony. Czasem jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie go ponownie. Pytanie tylko – w jaki sposób?

Co zrobić z gruzem poremontowym?

Po remoncie lub budowie trzeba uporządkować gruz, który zwykle gromadzi się w niemałych ilościach. Co z nim zrobić? Można na przykład:

  • zebrać do kontenera i przekazać firmie zajmującej się wywozem tego rodzaju odpadów
  • ponownie wykorzystać we własnym zakresie

Wykorzystanie gruzu na wiele sposobów

Wszystko wskazuje na to, że zastosowanie gruzu powstającego w wyniku remontu czy budowy jest bardzo zróżnicowane. Każdy więc bez problemu wpadnie na pomysł, w jaki sposób go spożytkować. Oto kilka podpowiedzi.

Elementy małej architektury ogrodowej

Gruz bez problemu można wykorzystać w ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w zakresie małej architektury. Może posłużyć jako materiał do budowy skarp lub pagórków. Jeżeli zostanie w odpowiedni sposób usypany, a do tego przykryty dobrze dobranym surowcem, będzie też służył do wykonania kaskady. W połączeniu z oczkiem wodnym będzie się świetnie prezentować. Zastosowanie gruzu w ogrodzie może być bardzo zróżnicowane, a ograniczeniem tak naprawdę jest tu wyłącznie wyobraźnia wykonawcy.

Droga bądź ścieżka

Przy użyciu gruzu można bardzo dobrze utwardzić dowolne podłoże, a szczególnie gliniaste. Materiał ten stwarza możliwość wykonania ścieżki spacerowej w ogrodzie, wyznaczenia chodnika przed domem czy podjazdu do garażu.

Drenaż terenu

Czasem niezbędne jest odprowadzenie wilgoci, która gromadzi się w gruncie. Nie ma znaczenia czy pochodzi ona z dachów, czy nieprzepuszczalnych nawierzchni. Przy użyciu gruzu można wykonać profesjonalny drenaż. Wystarczy tylko wykopać dół, a następnie wypełnić go gruzem. Dzięki temu cała woda będzie gromadzić się właśnie w tym miejscu.

Gruz na taras

Gruz jest bardzo dobrym materiałem do utwardzenia terenu pod taras. Może posłużyć do wykonania podbudowy, na którą należy wylać właściwą nawierzchnię tarasu. Na sam dół warto wyłożyć folię, a dopiero później wysypać piasek lub suchy beton i wspomniany gruz, po czym wykonać cienką wylewkę betonową. Na takiej powierzchni można już ułożyć kostkę bądź płytki ceramiczne, zależnie od indywidualnego wyboru.

Skąd można pozyskać gruz?

Z reguły o odpowiednim wykorzystaniu gruzu rozmyślamy dopiero wtedy, kiedy gromadzi się nam w wyniku remontu czy budowy. Jednak czasem warto wziąć go pod uwagę, planując powyżej wymienione prace wokół domu, w ogrodzie czy na działce i to nawet jeżeli jeszcze nie posiada się tego materiału. W końcu można go kupić. Teraz sprzedaż gruzu odbywa się na tej samej zasadzie, co żwiru czy piasku i można go bez problemu kupić.

Podsumowanie

Gruz, choć jest powszechnie uznawany za odpad poremontowy czy budowlany, w praktyce może także służyć jako materiał do budowy małej architektury w ogrodzie i na działce. Wystarczy jedynie sprytnie wykorzystać jego właściwości i to, jak wygląda. Pomysłów nie brakuje, a pozyskać gruz można bardzo łatwo.

Kategorie: Uncategorized