T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Obecnie wywozem odpadów zajmują się profesjonalne firmy, które oprócz doświadczenia i niezbędnych pozwoleń, mają również specjalistyczny sprzęt. Dziś praktycznie każde odpady są szczegółowo sklasyfikowane, dzięki czemu cały proces segregacji jest znacznie łatwiejszy. Wywóz odpadów budowlanych odbywa się z zachowaniem wszystkich obowiązujących procedur. Nie zawsze jednak tak było. Jak wyglądał cały proces kilkanaście lat temu?

Dawne metody wywozu odpadów

Niezmiennie od lat, każdej rozbiórce i remontowi towarzyszy większa lub mniejsza ilość odpadów, które nie zawsze można ponownie zagospodarować. Choć czysty gruz budowlany da się z powodzeniem wykorzystać po raz kolejny, inne odpady mają niestety bardzo ograniczoną użyteczność. Kilkanaście lat temu segregacja odpadów nie była tak rozwinięta, dlatego zdecydowana większość nieużytecznych rzeczy trafiała do jednego kontenera. Jak to wyglądało w praktyce?

  • Wywóz odpadów budowlanych odbywał się zupełnie inaczej niż teraz. Do jednego kontenera trafiało dosłownie wszystko, czyli ceramika, cegły, tynk, drewno, puszki po farbach, cement, smoła, zniszczone narzędzia, resztki materiałów budowlanych, a nawet popiół. W kontenerach można było znaleźć wszystko co wcześniej znajdowało się w remontowanym domu lub mieszkaniu.
  • Mieszanka w najlepszym wypadku trafiała na wysypisko. Niejednokrotnie, osoby prywatne wywoziły odpady na pola, zakopywały, a nawet pozostawiały w lesie. Do dziś, w niektórych miejscach można spotkać gruzowiska grubo porośnięte mchem.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że takie metody destrukcyjnie działały na środowisko naturalne. Często w odpadach tego typu można było znaleźć duże ilości plastiku, którego rozkład trwa kilka tysięcy lat. Ponadto, różnego rodzaju chemikalia wraz z deszczem wnikały w głąb gleby i zanieczyszczały wody podziemne, a także pobliskie stawy, jeziora oraz rzeki. Należy pamiętać, że nawet w przypadku rozbiórki niewielkich budynków powstaje ogromna ilość różnego rodzaju odpadów, które mogą mieć destrukcyjny wpływ zarówno na otaczającą faunę, jak i florę.

Obecna sytuacja

Wywóz odpadów budowlanych w większości przypadków jest realizowany przez wyspecjalizowane firmy. Dzięki kontenerom cechującym się różną pojemnością, przedsiębiorstwa tego typu świadczą usługi nie tylko dla deweloperów, ale również firm remontowych oraz osób prywatnych. Nawet w przypadku gdy osoba zamawiająca wywóz odpadów nie ma w tym doświadczenia, może zdać się na wiedzę pracowników firmy, którzy określą czas potrzebny na wykonanie zlecenia oraz dopasują rodzaj i liczbę maszyn. Co jeszcze warto wiedzieć?

  • W przypadku gdy odpady budowlane znajdują się np. na podwórku kamienicy, do którego prowadzi wąska brama wjazdowa, należy poszukać przedsiębiorstwa, które dysponuje odpowiednim pojazdem.
  • Niektóre firmy dostarczają wyłącznie kontener we wskazane miejsce. Niestety nie każdy ma możliwość samodzielnego wypełnienia jego wnętrza. W takim przypadku najlepszą opcją będzie wybór przedsiębiorstwa, które ma w swojej ofercie nie tylko podstawienie, ale również załadowanie kontenera i oczywiście wywóz.

W przypadku gdy ilość odpadów budowlanych jest bardzo duża, także warto korzystać z profesjonalnej firmy, ponieważ dysponuje ona dużą flotą pojazdów. Ponadto, zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy szybko i efektywnie poradzą sobie z każdym, nawet największym i najbardziej skomplikowanym zleceniem. Co więcej, można liczyć na krótki termin realizacji oraz profesjonalne doradztwo.

Kategorie: Uncategorized