T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Niewiele osób zastanawia się co dzieje się ze śmieciami, które trafiają do śmietników i kontenerów. Oczywistym jest, że nie znikają w tajemniczy sposób. Największa ich część trafia na wysypiska, zdecydowanie mniejszą można ponownie wykorzystać, a jeszcze mniejsza zostaje spalona w nowoczesnych spalarniach. Statystycznie każdy Polak co roku wytwarza od około 250 kg do około 315 kg śmieci, z czego niecałe 20% jest poddawane recyklingowi. Oznacza to, że cała reszta musi być gdzieś składowana. Firmy oferujące wywóz śmieci, codziennie odbierają odpady od małych gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, a także z wielkich blokowisk i różnego rodzaju instytucji. Śmieci są przewożone w specjalnych samochodach na wysypisko. Jednak jak długo tam są? Ile czasu potrzeba nim śmieci się rozłożą?

Jak długo rozkładają się poszczególne materiały i tworzywa?

Na każdym śmietniku panują specyficzne warunki, dlatego niezwykle trudno określić ile dokładnie będzie rozkładał się konkretny produkt. Ponadto, w przypadku gdy śmieci zostaną zasypane, niejednokrotnie powstaje środowisko beztlenowe, które dodatkowo wydłuża rozkład śmieci.

  • Zdaniem wielu osób szkło nie rozkłada się wcale. Inni twierdzą, że ten materiał potrzebuje około 4000 lat, aby się całkowicie rozłożyć. Warto jednak wiedzieć, że szkło jest bezpieczne dla środowiska, a ponadto można je ponownie wykorzystywać praktycznie bez końca.
  • Bardzo trudno jest określić dokładny czas rozłożenia się plastiku. Pod tym pojęciem kryje się wiele produktów z różnego rodzaju domieszkami, które w znaczący sposób mogą wydłużyć cały proces. Szacuje się jednak, że plastik powinien się rozłożyć po upłynięciu od 100 do 1000 lat. Tak szeroki przedział czasowy wynika właśnie z wielu rodzajów tego materiału.

Na rozkładanie się śmieci wpływa wiele różnych czynników, począwszy od temperatury i warunków atmosferycznych, po liczbę i rodzaj bakterii, które bytują na odpadach. Wszystko to sprawia, że niezwykle trudno jest ocenić konkretny czas, w którym danym materiał się całkowicie rozłoży. Firmy oferujące wywóz śmieci grupują odpady, aby lepiej nimi zarządzać. Jednak zdecydowana część trafia w to samo miejsce, tworząc ogromne i rozległe wysypiska.

Dodatkowe informacje o odpadach

Gospodarstwo domowe wytwarza różnego rodzaju śmieci, w tym tak zwane odpady niebezpieczne. Są to m.in. zużyte baterie, akumulatory, świetlówki i wiele innych. Produkty tego typu muszą być wyrzucane do specjalnych pojemników, które można znaleźć m.in. w sklepach. Choć część z nich można ponownie wykorzystać, trudno jednoznacznie określić ile czasu musi upłynąć aby się całkowicie rozłożyły. Firmy oferujące wywóz śmieci sprawdzają, czy odpady tego typu nie zostały zmieszane z odpadami komunalnymi.

  • W przypadku metalu, również mamy do czynienia z dużym zakresem czasu. Metalowe puszki mogą rozłożyć się już po 10 latach od wyrzucenia. Jednak w przypadku puszek aluminiowych, okres ten wydłuża się nawet do 200 lat. Wynika to z podwyższonej odporności na korozję. Co ciekawe uważa się, że metale szlachetne wcale nie ulegają rozkładowi, choć wszystko zależy od czystości stopu.
  • Można pokusić się o stwierdzenie, że papier rozkłada się od około 7 do 8 miesięcy, jednak od tej zasady jest wiele wyjątków. Wszystko zależy od ilości i rodzaju użytego barwnika i tuszu.
  • Żywność najczęściej rozkłada się od 2 miesięcy do około roku. Im bardziej przetworzone produkty, tym więcej potrzeba czasu na ich rozłożenie.

Warto pamiętać, że wywóz śmieci nie rozwiązuje problemu rosnącej ilości odpadów. Najlepszym sposobem jest ich ponowne wykorzystywanie przez jak najdłuższy okres.

Kategorie: Uncategorized