T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Gruz oraz mieszane odpady budowlane są pozostałością zarówno po różnego rodzaju remontach, jak i rozbiórkach budynków mieszkalnych lub gospodarczych. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób można je ponownie zagospodarować. W większości przypadków, jednocześnie mamy do czynienia z czystym gruzem i odpadami, dlatego tak ważne jest ich precyzyjne odróżnienie. Najważniejszą zaletą czystego gruzu budowlanego jest możliwość ponownego wykorzystania. Nawet w przypadku gdy nie planujemy żadnych inwestycji, gruz może się przydać w późniejszym terminie. W przypadku odpadów, niestety nie ma takiej możliwości. Najlepszą opcją jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje wywóz odpadów budowlanych. Przedsiębiorstwa tego typu to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób chcących szybko pozbyć się materiałów, których nie można już ponownie wykorzystać i cieszyć się skrupulatnie uprzątniętą działką.

Co wchodzi w skład czystego gruzu budowlanego?

Wbrew pozorom, gruz jest bardzo przydatny zarówno podczas realizacji dużych, średnich, jak i niewielkich inwestycji. W zależności od gabarytu, przed ponownym wykorzystaniem jest najczęściej kruszony lub przesiewany. W jakim celu się to robi? Im bardziej pokruszony gruz, tym zapewnia bardziej stabilny fundament. Zatem w jaki sposób odróżnić go od mieszanych odpadów budowlanych?

  • Do czystego gruzu zaliczamy m.in. całą ceramikę, czyli porotherm, porcelanę, wszelkiego rodzaju armaturę łazienkową, płytki i dachówki ceramiczne itp.
  • Ponadto gruz to również beton w każdej postaci, czyli rozkute fundamenty, słupy, elementy betonowego zbrojenia itp.
  • W skład gruzu wchodzi również tynk ze ścian i sufitów.

Wszystkie powyższe materiały, po odpowiednim przygotowaniu, mogą zostać ponownie wykorzystane jako podsypka pod różnego rodzaju posadzki, a także nawierzchnie betonowe. Czysty gruz zapewnia solidny fundament dla różnego rodzaju inwestycji.

Czym są mieszane odpady budowlane?

Jak sama nazwa wskazuje, są to różnego rodzaju materiały pochodzące m.in. z remontów i rozbiórek. Należy pamiętać, że w ich skład nie wchodzi papa, eternit (azbest), szkło tłuczone, trawa syntetyczna oraz inne niebezpieczne lub nietypowe odpady. Niestety wiele osób myli oba pojęcia. Do odpadów mieszanych można jednak dołożyć gruz, w szczególności, gdy np. płyty nida-gips sklejone są z płytkami ceramicznymi. Mieszane odpady budowlane, w przeciwieństwie do czystego gruzu, nie nadają się do ponownego wykorzystania. Z czego to wynika? Podstawowym argumentem jest bardzo niska wytrzymałość, która jest niezbędna m.in. w przypadku podsypki pod posadzkę. Zatem co wchodzi w skład zmieszanych odpadów budowlanych?

  • Przede wszystkim popularna płyta kartonowo-gipsowa, nida, silikat oraz suporeksy.
  • Do mieszanych odpadów zaliczamy także białe i szare cegły, szlakę itp.
  • Meble, graty, elektrośmieci, plastiki, drewno, złom, gruz i ziemia

Należy pamiętać, że powyższe odpady, w przeciwieństwie do czystego gruzu, są traktowane tak samo jak wszystkie inne śmieci, w tym plastik, styropian lub drewno.

Wywóz odpadów budowlanych

Aby pozbyć się niechcianych materiałów, warto skorzystać z usług profesjonalnego przedsiębiorstwa, które oferuje szybki wywóz odpadów budowlanych. Jednostki tego typu mają wszystkie niezbędne zezwolenia oraz możliwości do szybkiego wywozu nawet bardzo dużych ilości zmieszanych odpadów budowlanych. Z ich usług korzystają zarówno firmy, instytucje, jak i osoby prywatne, które przeprowadzały remont lub rozbiórkę swoich budynków. Jeżeli mieszanych odpadów budowlanych nie można ponownie wykorzystać, nie ma sensu ich składować. Po pierwsze zajmują dużo miejsca, a po drugie wyglądają nieestetycznie. Wywóz odpadów budowlanych odbywa się we wcześniej umówionym terminie, dzięki czemu właściciel posesji może być obecny podczas jego wykonywania.

Kategorie: Uncategorized