T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Problem zbyt dużej ilości śmieci dotyka praktycznie każde państwo na świecie. Choć zwiększający się udział recyklingu to dobry kierunek, w dalszym ciągu odpadów jest po prostu zbyt wiele. Ponowne wykorzystanie plastiku, szkła, metali, a także gruzu budowlanego jest niezwykle ważne, jednak warto podejmować również lokalne działania w zaciszu własnego domu. Należy pamiętać, że wywóz odpadów na odpowiednio zabezpieczone miejsce nie stanowi rozwiązania problemu. Co zrobić aby wytwarzać mniej śmieci?

Podstawowe błędy podczas zakupów

Na początku warto zainwestować w co najmniej dwie, a najlepiej trzy bawełniane torby, charakteryzujące się dużą gramaturą materiału. Im będzie wyższa, tym torba posłuży dłużej, dlatego należy wybierać wyłącznie sprawdzone torby od rekomendowanych dostawców.

  • W trakcie kupowania warzyw i owoców nie trzeba wszystkich pakować w osobne woreczki plastikowe. Choć może wydawać się, że to niewielka ilość śmieci, w ciągu kilku lat z pewnością uzbierałaby się pokaźna góra jednorazowych siatek.
  • Kolejną kwestią są zakupy wody mineralnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne, dlatego każdy człowiek powinien o to dbać. Nie oznacza to jednak, że musimy kupować wodę w sklepach. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek z wysokiej jakości filtrem, który dodatkowo mineralizuje wodę z kranu. Ponadto, niektóre filtry dodają delikatną nutę smakową. Tym sposobem jednocześnie oszczędzamy pieniądze i ograniczamy ilość produkowanych śmieci.
  • Wysoko przetworzona żywność zazwyczaj ma to do siebie, że jest szczelnie zapakowana w plastik. Stopniowe ograniczanie produktów tego typu, a z czasem całkowita eliminacja, również wpływa na zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci w domu.

Choć firmy oferujące wywóz odpadów dysponują pojazdami, dzięki którym mogą wywieźć praktycznie każdą ilość śmieci, nie oznacza to, że powinniśmy z tego korzystać.

Jak ograniczać ilość odpadów w kuchni?

Praktycznie każdy z nas może samodzielnie przygotować nie tylko pyszne danie, ale również takie dodatki jak ketchup, sos pomidorowy, musztarda, majonez i wiele innych. Wystarczy tylko odrobina czasu i chęci. Tym sposobem nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również ograniczymy liczbę opakowań, które w większości są jednorazowe.

Co jeszcze warto wprowadzić do swojej codzienności?

Coraz większą popularnością cieszą się sklepy bezodpadowe. Dzięki nim można kupić praktycznie wszystkie produkty bez opakowań. Idąc na zakupy, warto wziąć ze sobą np. szklane słoiki, butelki i oczywiście bawełnianą torbę. W sklepach tego typu można kupić m.in. sery, wędliny, olej, oliwę, kasze, makarony, ryż i wiele innych zdrowych produktów bez opakowań. W jaki jeszcze sposób można ograniczyć ilość odpadów wytwarzanych w domu?

  • Łazienka to również dobre miejsce, w którym można znacząco zredukować ilość śmieci. Przede wszystkim warto kupować mydła bez opakowań. W przypadku żelu pod prysznic i szamponu, należy wybierać jak największe opakowania, które wystarczają na dłużej.
  • Warto rozważyć alternatywne środki zapobiegania nadmiernemu poceniu się, takie jak ocet jabłkowy lub kamień ałun. Dezodoranty lub preparaty w sztyfcie, choć skutecznie ograniczają pocenie, nie zawsze są dla nas zdrowe, dlatego warto rozważyć całkowitą eliminację produktów tego typu.

Wykorzystując naturalne środki czyszczące, takie jak soda oczyszczona lub sok z cytryny, można również znacząco ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym. Choć wywóz odpadów będzie zawsze potrzebny, warto zadbać aby było ich jak najmniej. W taki sposób ograniczamy zanieczyszczenie środowiska naturalnego, za co nasza planeta z pewnością nam podziękuje.

Kategorie: Uncategorized