T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Ilość odpadów wytwarzanych przez człowieka systematycznie rośnie. Na tę sytuację ma wpływ minimum kilka aspektów. Jednym z nich są artykuły jednorazowego użytku, które niejednokrotnie są produkowane z plastiku. Są tanie i łatwo dostępne, dlatego korzystają z nich praktycznie wszyscy. Galopująca konsumpcja sprawia, że ludzie często kupują rzeczy, które tak naprawdę nie są im potrzebne. Ponadto, naprawianie przedmiotów jest coraz mniej popularne, a w ich miejsce po prostu kupuje się nowe. Co za tym idzie, często dochodzi do sytuacji, w której powstają dzikie wysypiska, destrukcyjnie wpływające na środowisko naturalne. Wywóz śmieci przez licencjonowane firmy ogranicza to zjawisko. Śmietnisko jest odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu straty są minimalizowane.

Zanieczyszczenie wody

Jednym z największych problemów związanych ze śmieciami jest zanieczyszczenie wody, które może okazać się katastrofalne w skutkach. Połączenie opadów atmosferycznych i procesów gnilnych sprawia, że z pojawiają się tak zwane odcieki, których skład jest zależny od rodzaju odpadów. Niestety często zawierają metale ciężkie oraz kwasy, które destrukcyjnie wpływają nie tylko na wodę na powierzchni, ale również wodę znajdującą się pod ziemią.

W takim przypadku obszar skażenia może być niejednokrotnie większy od powierzchni dzikiego wysypiska, a co najgorsze, istnieje ryzyko, że będzie się systematycznie powiększał. Warto wiedzieć, że wywóz śmieci realizowany przez specjalistyczne firmy odbywa się z zachowaniem wszelkich procedur, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejszy dla środowiska. Ponadto, nowoczesne wysypiska są wyposażone w specjalne systemy, których zadaniem jest zabezpieczenie szkodliwych odcieków, przez co nie rozprzestrzeniają się na okoliczne tereny.

Skażenie gleby

W przypadku dzikich wysypisk, ryzyko wystąpienia skażenia gleby jest bardzo wysokie. Dlaczego jest to aż tak niebezpieczne? W zależności od rodzaju skażenia, proces oczyszczania gleby jest bardzo długi, a w niektórych przypadkach nieodwracalny. Ponadto, zanieczyszczenia często występują nie tylko w miejscu nielegalnego składowania śmieci, ale również kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów dalej. Zanieczyszczone są także rośliny i grzyby. Gleba tego typu nie nadaje się do żadnych upraw. Co więcej, spożywanie płodów rolnych ze skażonej gleby może mieć bardzo negatywne skutki dla człowieka.

Zanieczyszczone powietrze

W pewnym sensie wysypisko to żywy organizm, w którym nieustannie zachodzą różne procesy. Ich efektem jest np. wydzielanie trujących gazów i pyłów, które zanieczyszczają powietrze. Jest to szczególnie niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt, które przebywają w okolicy. Kolejną kwestią jest odór, który nasila się wraz ze wzrostem temperatury. Choć w większości przypadków nie jest groźny, negatywnie wpływa na życie okolicznych mieszkańców. Odór jest wynikiem zachodzenia m.in. procesów gnilnych.

Pożar na wysypisku

Praktycznie każde wysypisko emituje niebezpieczne gazy. Jednym z nich jest metan. Gdy jego stężenie niebezpiecznie wzrośnie, istnieje ryzyko wystąpienia samozapłonu, którego wynikiem może być pożar wysypiska. Podczas spalania się śmieci, do atmosfery dostają się ogromne ilości szkodliwych substancji, które mogą zanieczyścić powietrze w promieniu kilku kilometrów. Ponadto, pożary tego typu są trudne do ugaszenia, a śmieci mogą tlić się nawet w przez kilka dni. Warto pamiętać, że korzystając z profesjonalnej firmy oferującej wywóz śmieci, znacząco ograniczamy wpływ odpadów na środowisko naturalne.

Kategorie: Uncategorized