T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Pozostał Ci gruz budowlany po remoncie i zastanawiasz się, co z nim zrobić? Cóż, jak mówią statystyki, każdego roku generuje się nawet 3 miliony ton tego odpadu! Na szczęście jednak możemy go ponownie wykorzystać i jest to najlepsze rozwiązanie, choć nie jedyne. Co możemy zrobić ze zbędnym gruzem budowlanym? Dowiedz się!

Gruz po remoncie – co z nim zrobić?

Gruz pozostały po budowie domu lub remoncie mieszkania może stanowić duży problem. W końcu nie może on trafić do zwykłego śmietnika – jest to niezgodne z prawem i grożą za to surowe kary! By się go pozbyć, możemy skorzystać z dwóch rozwiązań:

  • wynająć kontener i do niego wrzucić niepotrzebny gruz, którego wywozem zajmie się firma wynajmująca pojemnik,
  • wykorzystać gruz do celów własnych – możliwości jest naprawdę wiele.

Ciekawą opcją wydaje się wykorzystanie tego odpadu. Do czego nadaje się gruz budowlany? O tym w dalszej części naszego wpisu.

Wykorzystaj gruz do budowy drogi

Zależy Ci na tym, aby nawierzchnia wokół Twojego domu zapewniała bezpieczną i komfortową jazdę samochodem? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to koniecznie musisz zadbać o to, aby została położona na dobrze utwardzonej powierzchni. Do tego doskonale nadaje się właśnie gruz budowlany. I choć najczęściej nie występują z tym żadne problemy, to jednak w przypadku posesji zlokalizowanych na uboczu drogi dojazdowe nie są zbyt dobre. Co więcej, gruz budowlany doskonale nadaje się do stworzenia pięknej ścieżki spacerowej w przydomowym ogródku, czy wykonania podjazdu do garażu!

Wykonaj drenaż przy użyciu gruzu budowlanego

Bardzo wiele osób wykorzystuje także gruz budowlany do wykonania drenażu. Wilgoć bardzo często gromadzi się w gruncie i może ona pochodzić np. z dachów. Z zastosowaniem gruzu możemy stworzyć drenaż – jedyne co trzeba zrobić, to wykopać dół, a następnie zasypać go gruzem. Gdy woda będzie spadała, to zatrzyma się w tym miejscu – jest to zatem sposób na ochronę roślin przed wilgocią.

Stwórz piękne elementy małej architektury

Gruz budowlany to odpad, który znajduje zastosowanie również w ogrodzie. Doskonale się sprawdza, jeśli chodzi o tworzenie elementów małej architektury. Możemy użyć go do budowy pagórków czy skarp. Warto zadbać o to, by gruz został właściwie usypany i przykryty odpowiednim surowcem – dzięki temu może posłużyć do wykonania kaskady. Do tego możemy stworzyć oczko wodne – takie połączenia jest wręcz idealne! Generalnie rzecz biorąc, gruz budowlany znajduje znacznie szersze zastosowanie w ogrodzie, a jedynym ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia.

Wykonaj fundamenty z wykorzystaniem gruzu budowlanego

Nie powinieneś pozbywać się gruzu budowlanego również wtedy, gdy planujesz stworzyć taras lub altanę. Są to miejsca, w których uwielbiamy spędzać czas, jednakże, aby tego typu konstrukcje były trwałe, to należy zadbać o wykonanie fundamentów. Do ich usypania możemy wykorzystać właśnie gruz budowlany – idealny odpad na ten cel!

A gdy gruz i tak nam pozostanie… – jak można się go pozbyć?

Przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych często wiąże się z powstaniem naprawdę ogromnych ilości gruzu budowlanego. Jego część możemy wykorzystać – jak widać powyżej, możliwości jest multum! Jednak najpewniej i tak nie uda nam się wykorzystać całego gruzu, co więc zrobić z pozostałą ilością? Powinniśmy dostarczyć ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to warto wynająć kontener na gruz – nasza firma może dostarczyć pojemnik pod wskazany adres, następnie go odebrać i zająć się wywozem odpadów. Tanio, szybko i sprawnie – zapraszamy!

Kategorie: Uncategorized