Zgodnie z obowiązującymi przepisami na gospodarstwa domowe został nałożony obowiązek segregowania śmieci. Początkowo może on sprawiać pewne problemy, gdyż ilość pojemników jest niemała, a co za tym idzie, przed wyrzuceniem konkretnej rzeczy musimy się dwa razy zastanowić, gdzie powinna ona trafić. Nie wszystkie śmieci możemy wyrzucić do pojemników na odpady komunalne, gdyż niektóre z nich zawierają szkodliwe toksyny. Co się do nich zalicza?
Akumulatory i baterie
Baterie zawierają metale ciężkie, zwłaszcza zaś szkodliwą rtęć i ołów, które mogą doprowadzić do poważnych szkód w naszym organizmie. Wystarczy wspomnieć, że upośledzają pracę nerek, a nawet układ nerwowy. Może się wydawać, że ilość metali ciężkich w akumulatorach czy bateriach jest niewielka. Jak się jednak okazuje w tonie baterii znajdują się przynajmniej 3 kilogramy rtęci. Skoro baterii nie możemy wyrzucić do pojemników na odpady komunalne to gdzie powinny trafić? Należy je wkładać do wyznaczonych do tego pojemników, które znajdziemy przede wszystkim w sklepach. Co więcej, na terenie każdej z gmin funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie także możemy zanieść zużyte akumulatory i baterie.
Żarówki energooszczędne i świetlówki
Standardowe żarówki mogą trafić do kosza na odpady komunalne, jednak nieco inaczej wygląda już kwestia żarówek energooszczędnych oraz świetlówek, ponieważ także zawierają rtęć. Jeśli więc chcemy się pozbyć zużytych żarówek, to zanieśmy je do sklepu, w którym są one sprzedawane.
Gruz
Podczas remontu powstaje mnóstwo odpadów w postaci kawałków gruzu, płyt gipsowych czy starych płytek. Ich przechowywanie na posesji grozi mandatem, dlatego zachodzi konieczność ich wywozu. Jak się okazuje, tego typu śmieci także nie mogą trafić do odpadów komunalnych, dlatego najlepiej zwrócić się do zewnętrznej firmy z prośbą o wywóz śmieci.
Przeterminowane leki
Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że leków nie można od tak po prostu wyrzucać do śmieci. Nawet te, które są już przeterminowane nadal wykazują aktywność biologiczną, a substancje znajdujące się w nich mogą wywoływać skażenie gleby, a nawet wód gruntowych. Co zatem możemy zrobić z przeterminowanymi lekami? Należy je zanieść do apteki. Nie każda z nich je przyjmie, dlatego warto wcześniej sprawdzić w internecie, gdzie zaleca się ich składowanie. Z pewnością jeżeli apteka odmówi przyjęcia leków, poinformuje nas, gdzie powinniśmy się udać.
Sprzęt AGD
Jeżeli zepsuł się nam toster, mikrofalówka, czajnik elektryczny bądź inny sprzęt RTV i AGD, to pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy go do śmieci. Tego rodzaju sprzęty uwalniają związki chemiczne, które stanowią zagrożenia dla środowiska, a tym samym są niebezpieczne dla ludzi. Pozbycie się zepsutej lodówki czy telewizora może stwarzać pewne problemy, gdyż są to przedmioty wielkogabarytowe, na szczęście przy zakupie nowego sprzętu ten niedziałający lub zużyty możemy zostawić w sklepie. Właściciel sklepu nie może, gdyż jest to jego prawny obowiązek.
Wiemy już, jakich rzeczy nie możemy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Pamiętajmy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przyjmuje wszystkie z opisanych powyżej śmieci, a przy tym nie pobiera za taką usługę żadnej opłaty. Jeśli więc nie mamy pojęcia co zrobić, z danym sprzętem, to wystarczy go tam zawieźć. Bardziej szczegółowe listy poszczególnych odpadów i sposobu ich segregacji znajdziemy m.in. na stronie gminy.