T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Podczas każdego remontu, a także rozbiórki, powstaje duża ilość odpadów. Część z nich można z powodzeniem wykorzystać ponownie, natomiast pozostałe należy wywieźć na wysypisko. Wiele osób korzysta z usług firm oferujących wywóz gruzu i odpadów komunalnych, zarówno w przypadku remontu dużego domu, jak i niewielkiego mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że czysty gruz budowlany jest cennym odpadem, który po przetworzeniu może stać się wartościowym towarem, powszechnie wykorzystywanym w budownictwie.

Gruz budowlany – podstawowe informacje

Jak odróżnić czysty gruz od zmieszanych odpadów budowlanych? W pierwszym przypadku mamy najczęściej do czynienia z gruzem ceramicznym, betonowym lub mieszanką. Dopuszczalna jest niewielka ilość tynków. Jest to cenny materiał, m.in. ze względu na swoje właściwości.

  • Gruz z powodzeniem może być powtórnie użyty podczas budowy fundamentów. Jest to niezwykle wytrzymały materiał, stosowany także do utwardzania grząskich nawierzchni.
  • Gruz wykorzystuje się również w przypadku podsypki i posadzki, dzięki czemu podłoże jest solidne i wytrzymałe, a do tego charakteryzuje się dużą nośnością.

Zmieszane odpady budowlane, to m.in. styropian, opakowania po klejach, worki, dywany, wykładziny, złom, drewno itp. Niestety materiał tego typu nie nadaje się do ponownego wykorzystania, dlatego musi zostać wywieziony na wysypisko. Wywóz gruzu lub zmieszanych odpadów budowlanych najczęściej odbywa się poprzez podstawienie w wybrane miejsce kontenera o odpowiedniej pojemności. Warto pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można do niego wrzucać papy, eternitu, baterii, akumulatorów, żarówek energooszczędnych i innych przedmiotów zawierających niebezpieczne substancje. Wyżej wymienione przedmioty należy utylizować, w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, takich jak np. specjalistyczne sklepy.

Zamiana gruzu w towar

W przypadku gdy posiadamy dużą ilość czystego gruzu budowlanego, warto zastanowić się nad odpowiednim przetworzeniem materiału. Dlaczego nie wykorzystuje się gruzu w początkowej formie? Warto wiedzieć, że aby gruz prawidłowo spełniał swoje zadanie musi być odpowiednio rozdrobniony, wówczas spełnia normy jakościowe dotyczące frakcji. W jaki sposób się to odbywa?

Coraz więcej firm inwestuje w specjalne maszyny przeznaczone do recyklingu gruzu. Głównym elementem urządzenia tego typu jest kruszarka, które rozdrabnia nawet duże części na mniejsze. Rozdrobniony gruz ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się go m.in. do prac związanych z budowaniem infrastruktury drogowej.

Warto wiedzieć, że gruz w formie nierozdrobnionej ma bardzo ograniczone zastosowanie, dlatego maszyny do recyklingu stają się coraz bardziej popularne. Do czego jeszcze można wykorzystać rozdrobniony gruz? Materiał tego typu jest chętnie wykorzystywany przez właścicieli parkingów do utwardzenia nawierzchni, co jest szczególnie istotne podczas intensywnych opadów. Rozdrobniony gruz jest także istotnym składnikiem różnego rodzaju mieszanek oraz grysów.

Ponadto, wykorzystuje się go podczas produkcji betonu, asfaltu, a nawet wykładzin. Jak widać, odpowiednio rozdrobniony materiał ma bardzo szerokie zastosowanie. Recykling jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska. Gruz może być z powodzeniem wykorzystywany kilkukrotnie, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Wywóz gruzu do przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem oferują m.in. specjalistyczne firmy, które mają w swojej ofercie zarówno małe, jak i bardzo duże kontenery na śmieci, dopasowane do potrzeb konkretnego zlecenia.

Kategorie: Uncategorized