T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Spalanie resztek gałęzi po przycinaniu ich w ogrodzie, jeśli ma na celu wyłącznie eliminację odpadów, jest to dozwolone, o ile nie stwarza zagrożenia. W okresie przycinania roślin, czyli najczęściej na wiosnę, wiele osób spala liście i gałęzie na własną rękę na terenie posesji. W razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia związanego z pożarem, czynność ta jest zabroniona. Niestety wiele osób to bagatelizuje i z tego powodu często występują pożary, rozpalane na polach lub w ogrodach. Wywóz odpadów, ich spalanie itp. są uregulowane pod względem prawnym. Wszystkie przepisy zawarte są w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r.

Palenie gałęzi w ogrodzie

Często najprostszym sposobem na pozbywanie się odpadów ogrodowych – gałęzi, chrustu, liści jest spalenie ich w ognisku na terenie swojej posesji – w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej. Dlaczego wiele osób decyduje się na taką formę pozbycia się odpadów? Powody są trzy – nie trzeba organizować wywozu odpadów, a co za tym idzie, nie ponosi się żadnych kosztów. Poza tym spalenie gałęzi w ognisku jest bardzo szybkie. Jakąkolwiek z opcji się wybierze, zaleca się ostrożność podczas palenia , ponieważ spalanie tego typu odpadów jest w wielu kwestiach zabronione i bardzo często dotyczy to właśnie odpadów ogrodowych. Oczywiście istnieje wyjątek od zakazu i zezwala się palenia gałęzi zgodnie z określonymi przepisami.
Pożary w ogrodach, zwłaszcza w okresie wiosenno-jesiennym, to ie tylko uciążliwość dla sąsiadów, ale także spory problem dla środowiska. Smugi dymu stanowią zagrożenie dla zdrowia. Zawierają zanieczyszczenia, takie jak np. pył i substancje toksyczne. Podejrzewa się, że powodują one groźne choroby, zwłaszcza nowotwory złośliwe.

W wyjątkowych przypadkach palenie gałęzi w ogrodzie jest dozwolone. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że ognisko należy zgłosić z wyprzedzeniem do odpowiednich jednostek. Po zatwierdzeniu należy przestrzegać ścisłych środków bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i ochrony sąsiadów. Środki te dotyczą między innymi dozwolonego czasu, pory roku i warunków pogodowych (głównie chodzi o wiatr).

Gałęzie doskonałe na kompost

Wszystkie odpady tzw. samorozkładające się typu resztki jedzenia, gałęzie, liście i chwasty, można wykorzystać do zrobienia kompostu. Decydując się na założenie kompostu można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, tzn. w sposób ekologiczny pozbyć się gałęzi i innych odpadów, a przy okazji przygotować organiczny nawóz. Aby stworzyć odpowiednie warunki do uformowania się kompostu, należy wykopać dziurę lub zbudować odpowiedni pojemnik. Dobrze byłoby przykryć kompost warstwą skoszonej trawy lub drewnianą osłoną. W takim środowisku nawóz szybko się wytworzy. Dobrym pomysłem byłoby także regularne przerzucanie kompostu.

Jeśli jednak ogród jest zbyt mały na kompostownie, zawsze można zdecydować się na wywóz odpadów, tzn. przygotować je do punktu zbiórki odpadów komunalnych, gdzie zwykle są kompostowane.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalnym wywozem odpadów. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych, a także zrobimy coś dobrego dla środowiska. Poniesiemy przez to koszta finansowe, ale nie będą to kolosalne sumy, a zaoszczędzony czas można poświęcić na relaks w ogrodzie.

Kategorie: Uncategorized