T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Recykling to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych metod dbania o środowisko naturalne. Ponowne przetwarzanie surowców jest stosowane na całym świecie, choć w zależności od kraju, z różną intensywnością i skutkiem. W tym zestawieniu Polska nie wypada zbyt dobrze, gdyż wywóz śmieci znacznie częściej kończy się na wysypiskach niż w miejscach gdzie dokonuje się ich przetwarzanie. Inne państwa, takie jak Niemcy, Szwecja czy Dania mogą pochwalić się znacznie lepszym wynikiem, gdyż na wysypiska trafia nawet mniej niż 10% wszystkich śmieci. Recykling zajmuje drugie miejsce w hierarchii działań związanych z odpadami, wyznaczonych przez Unię Europejską. Niedostosowanie się do dyrektyw przez państwa członkowskie może wiązać się z wysokimi karami. W jaki sposób radzą sobie z recyklingiem wybrane inne państwa na świecie?

Kraje azjatyckie

O recyklingu w Azji należy myśleć zarówno w kontekście państw bardzo wysoko rozwiniętych, takich jak Japonia, Korea Południowa czy Tajwan, czy znacznie słabiej, takiej jak Wietnam, Kambodża oraz Indonezja. W pierwszym przypadku, wymienione państwa dysponują sprawdzonymi i bardzo skutecznymi metodami przetwarzania surowców. Przykładowo, w Hongkongu, Japonii oraz Korei Południowej funkcjonują kontenery do których wrzuca się odpowiednie odpady, zaś pod nimi znajduje się sieć rurociągów, kończąca się w stacjach załadunkowych. Następnie odbywa się wywóz śmieci prosto do zakładów, gdzie są one przetwarzane. Mogą być to zarówno elektrociepłownie, zakłady przemysłowe, jak i wysypiska, na których rozkładające się śmieci wytwarzają metan, następnie wykorzystywany w ciepłowniach.

Państwem, które czerpie spore korzyści z recyklingu są Chiny. To właśnie tam wiele państw, w tym Stany Zjednoczone sprzedaje swoje śmieci, co jest dużo tańszym rozwiązaniem niż ich samodzielne składowanie. Chińczycy wykorzystują odpady w różny sposób. Część trafia do elektrociepłowni, z innych pozyskiwane są metale i różnego rodzaju materiały, które następnie znajdują zastosowanie w produkowanej elektronice. Ciemną stroną recyklingu stosowanego przez Chiny jest zanieczyszczenie gleby oraz wód gruntowych, gdyż pozyskiwanie cennych materiałów odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli.

Kraje europejskie

Na szczególną uwagę w kwestii recyklingu zasługują Niemcy. Nasi sąsiedzi działają intensywnie już od lat 90. ubiegłego wieku. Szeroko zakrojona kampania edukacyjna sprawiła iż przetwarzanie surowców stało się czymś bardzo ważnym dla obywateli. Dodatkowo, system segregacji obecnie jest przeprowadzany przez zaawansowane technologicznie komputery, które precyzyjnie oddzielają poszczególne materiały. Sami mieszkańcy dokonują segregacji według tworzyw. Szklane butelki można odnieść do skupu lub wrzucić do odpowiednich kontenerów. Obecnie, nad udoskonalaniem technologii recyklingu pracują rzesze ekspertów, naukowców i inżynierów. Wszystko po to, aby ograniczyć wywóz śmieci na wysypiska.

Kolejnym europejskim państwem, które zasługuje na uwagę jest Szwecja, będąca jednym z liderów w recyklingu na świecie. Duża w tym zasługa świadomości mieszkańców, którzy segregują odpady w domu, a następnie pozostawiają je na stacjach recyklingu lub w odpowiednich pojemnikach przy budynkach mieszkalnych.

Recykling to jeden z tych sposobów dbania o środowisko, który każda osoba może wdrożyć w życie w dowolnym momencie. Przykład bardzo wysoko rozwiniętych państw pokazuje, iż za sukcesem stoją codzienne czynności wykonywane przez ogromną grupę ludzi, którzy pamiętają o segregacji. Warto uczyć się na ich przykładzie i zacząć dbać o środowisko już teraz.

Kategorie: Uncategorized