T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Najczęściej wywóz śmieci odbywa się z udziałem firmy w tym właśnie zakresie się specjalizującej. Czasem jednak bywa, iż wszelkiego rodzaju odpady wywożone są na własną rękę na nielegalne wysypiska. Niestety nierzadko wyrzucane są do lasów, przydrożnych rowów i pozostawiane w wielu innych miejscach. Będąc świadkiem takiego czynu albo po prostu widząc nielegalne wysypisko śmieci niezależnie od jego wielkości, należy to zgłosić. Pytanie tylko – komu?

Nielegalne wysypiska powstają jak „grzyby po deszczu”

Co chwilę na terenach zielonych powstają nowe i co najgorsze, nielegalne wysypiska śmieci. Nierzadko tworzone są również w najmniej spodziewanych miejscach. Tworzą je ci, którzy z pewnych, zupełnie nieznanych i niezrozumiałych powodów unikają legalnie działających składowisk. Może nie chcą ponosić kosztów z tytułu korzystania z usług firm, które zajmują się ich odbiorem i transportem, a może chodzi tu o coś zupełnie innego. W każdym razie wysypisk tych jest coraz więcej, a walka z osobami, które je tworzą, jest co najmniej trudna.

Komu zgłaszać nielegalne wysypiska?

Należy pamiętać, że miejsca nielegalnego składowania śmieci trzeba koniecznie zgłaszać. Pytanie – komu? Informację o istniejącym wysypisku można kierować do:

  • Wydziału Ochrony Środowiska
  • Urzędu Miasta
  • Urzędu Gminy

Istnieje również możliwość bezpośredniego zgłoszenia sprawy do właściciela danego terenu, w celu usunięcia śmieci. Wszystko zależy od tego, gdzie składowisko to się znajduje.

Dlaczego należy zgłaszać miejsca, w których śmieci są składowane nielegalnie?

Jest wiele powodów, dla których należy zgłaszać nielegalnie działające składowiska śmieci. Do najważniejszych można zaliczyć poniższe.

Zachowanie to pomaga dbać o środowisko

Informując o miejscach, w których znajdują się nielegalnie prowadzone wysypiska, pomagamy dbać o środowisko, o rośliny, zwierzęta i ludzi. Dbamy w ten sposób również o czyste powietrze, którego wszyscy potrzebujemy. Przeciwstawiając się takim czynom mamy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Poza tym możemy po prostu żyć w zadbanym środowisku i podziwiać przepiękne krajobrazy, naturę. Zresztą na pewno każdy sam jest świadomy tego, że życie w pięknym otoczeniu jest dużo przyjemniejsze. Dlatego naprawdę warto zgłaszać takie miejsca, aby z nimi na swój sposób „walczyć”.

Zgłoszenie problemu wspomaga walkę z osobami nielegalnie składującymi śmieci

Informowanie o tym, że w konkretnym miejscu powstało nielegalne składowisko śmieci, pozwala „walczyć” z osobami, które je założyły. Pomaga to w zwalczaniu takich incydentów. Surowe kary za zbieranie odpadów w niedozwolonym do tego celu miejscu na pewno sprawią, że osoby te więcej nie zdecydują się na ten sam krok.
Jeżeli natomiast będą w pewnym sensie kryte, a ich czyny zatajane, nie da się zwalczyć tego problemu. Wówczas będzie można spodziewać się tylko ich rozrostu, zaśmiecania naszego otoczenia – środowiska, w którym żyjemy, nieprzyjemnego zapachu, gryzoni, wszelakiego robactwa itd. Wszystko to na pewno nie będzie sprzyjało naszemu zdrowiu i funkcjonowaniu organizmu.

My też sprawdzajmy, gdzie wywozimy lub komu oddajemy swoje śmieci!

W każdym domu gromadzą się niemałe ilości różnorodnych odpadów. Dlatego musimy też poważnie podejść do tematu i sprawdzać, w czyje ręce trafiają. Jeżeli korzystamy z usług firm zajmujących się wywozem śmieci, warto uważnie się im przyjrzeć, sprawdzić, czy firma ta działa legalnie i co robi z odpadami, które przyjmuje. Należy przede wszystkim korzystać wyłącznie z oferty legalnie działających firm.

Kategorie: Uncategorized