T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Każda osoba, która decyduje się na remont lub rozbiórkę, musi zmagać się z całym mnóstwem odpadów budowlanych. Cegły, beton, ziemia i wiele innych elementów, takich jak styropian, płytki ceramiczne czy tynk wymagają usunięcia. W tym celu wynajmuje się m.in. kontenery na gruz. Tego typu usługi świadczy obecnie wiele firm, jednocześnie zapewniając dostarczenie oraz zabranie odpadów. Po pozbyciu się śmieci, niewiele osób zastanawia się nad tym co dzieje się z nimi dalej – gdzie trafiają, które z nich mogą zostać ponownie wykorzystane i w jaki sposób. Co warto wiedzieć na ten temat?

Odpady do ponownego wykorzystania

Odpadem uznawanym za najcenniejszy jest czysty gruz, którym może być zarówno beton, jak i cegły. Ten materiał jest ponownie wykorzystywany przez firmy budowlane. Proces recyklingu należy do dosyć skomplikowanych i wymaga przede wszystkim zaopatrzenia w odpowiednie maszyny – przesiewacze, które zajmują się dokładnym oczyszczeniem gruzu. Następnie materiał trafia do kruszarki. W wyniku jej pracy powstaje kruszywo, którego średnica ma wynosić więcej niż 1 mm. W całym procesie biorą także udział sprzęty, których zadaniem jest zmiażdżenie betonu.

Gdy kruszywo jest gotowe, firmy budowlane wykorzystują je np. do utwardzenia gruntu, produkcji mieszanek betonowych, wzmacniania fundamentów i różnego rodzaju konstrukcji, drenażu, a nawet układania nawierzchni kortów tenisowych. Co więcej, stanowi ono część mieszanki asfaltu oraz znajduje zastosowanie przy budowie wałów przeciwpowodziowych.

Jakie elementy można jeszcze poddać recyklingowi?

Zamawiając kontenery na gruz mieszany, nie musimy przejmować się segregacją odpadów. Warto jednak wiedzieć, które z nich nadają się do ponownego wykorzystania i w jaki sposób.

  • Drewno – po rozbiórce bardzo często pozostają różnego rodzaju belki, deski po szalunkach, elementy stolarki okiennej, pokrycie dachów itp. Zdecydowana większość tego typu rzeczy nadaje się na recykling. Materiał może być wykorzystany np. do produkcji płyt wiórowych. Znajduje zastosowanie także w przemyśle energetycznym lub jako biomasa.
  • Złom – pręty zbrojeniowe, elementy konstrukcji i przewody elektryczne to kolejne odpady po rozbiórce. Na szczęście również nadają się do ponownego wykorzystania. Pierwszym krokiem jest ich segregacja pod względem surowca. Najczęściej mamy do czynienia ze stalą, żeliwem oraz metalami kolorowymi. Choć proces recyklingu jest mocno skomplikowany, jest znacznie korzystniejszą opcją niż produkcja. Składa się m.in. z etapu oczyszczania i przetopienia.

Składowanie odpadów budowlanych

Kontenery na gruz zmieszany zawierają także elementy, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Co dzieje się z takimi odpadami? Są przewożone na specjalne wysypiska, gdzie zostają odpowiednio składowane. Najważniejsze kwestią jest ich prawidłowe zabezpieczenie, tak aby w żaden sposób nie szkodziły środowisku i nie emitowały szkodliwych substancji. W niektórych przypadkach możliwe jest ich przewiezienie do spalarni.

Czasem odpady budowlane mogą zostać zabrane za darmo przez gminę. Taka opcja najczęściej jest możliwa do zrealizowania raz w roku. Osoby fizyczne mogą również za darmo przewieźć śmieci do PSZOK-u. Niestety niewiele osób dysponuje odpowiednio wielkim pojazdem lub ilość śmieci jest tak duża, że nie są w stanie samodzielnie przetransportować ich do punktu. W takiej sytuacji, zdecydowanie najbardziej wygodną opcją jest skorzystanie z usług firm oferujących wywóz odpadów budowlanych.

Kategorie: Uncategorized