T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Specjalne pojemniki, kontenery, a może worki na gruz? Gdzie go gromadzić, jak się go pozbyć i do jakiego rodzaju odpadów można go zaliczyć? Tego typu pytania i wątpliwości kłębią się w myślach wielu Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego. Odkąd poprawne segregowanie śmieci jest tak bardzo ważne i kontrolowane, trzeba w końcu nabyć pewne umiejętności, a przede wszystkim zorientować się w temacie.

Zacznijmy od tego, że wiele osób nawet nie potrafi przypisać pewnych odpadów do właściwej kategorii. Mylą odpady budowlane z odpadami komunalnymi itd. Śpieszymy wobec tego z wyjaśnieniem.

Odpady komunalne, czyli…?

Odpady komunalne to tak zwane odpady bytowo-gospodarcze. Według definicji są to śmieci, które powstają w wyniku nieprzemysłowej działalności człowieka. Mowa tu o śmieciach w postaci płynnej oraz stałej. Wyklucza się tu jednak pojazdy wycofane z eksploatacji i produkty, które nie zawierają odpadów niebezpiecznych.

Podstawowe grupy odpadów komunalnych

Odpady komunalne dzieli się na cztery grupy. Oto i one:

  1. Surowce wtórne niekonsumpcyjne, czyli tworzywa sztuczne, szkło, papier oraz tekstylia.
  2. Odpady organiczne, czyli biodegradowalne – resztki jedzenia.
  3. Odpady z ogrzewania budynków.
  4. Odpady o znikomej wartości surowca wtórnego.

Podsumowując, odpadem komunalnym najczęściej wytwarzanym w gospodarstwie domowym są gazety, słoiki, plastikowe butelki, kartony, folia, reklamówki, puszki, a także metale kolorowe. Śmieci te należy umieszczać w specjalnych pojemnikach, które są przeznaczone do umieszczania papieru, plastiku, szkła i metalu.

Odpady po budowlane

Czym są odpady budowlane, czy inaczej po budowlane? To wszelkie śmieci, które powstają w czasie budowy domu, a także prac remontowo-wykończeniowych. Są to również odpady wytwarzane w ramach demontażu instalacji, ocieplania budynków, burzenia ścianek itd. Wymieniać można długo. Odpadem tym są niewątpliwie – resztki glazury i terakoty, gruz betonowy, ceramiczny i ceglany. Zaliczyć tu można pozostałości tapet, paneli oraz wykładzin. Odpadami po budowlanymi są resztki płyt gipsowo-kartonowych, styropian, a także inne pozostałości po przeprowadzeniu prac budowlanych.

Co ciekawe, odpady po budowlane zalicza się do dwóch grup. Te, które nadają się do recyklingu oraz odpady, które stanowią zagrożenie dla środowiska i nie mogą być ponownie wykorzystane.

Co zrobić z odpadami po budowlanymi?

Okazuje się, że i w tym przypadku nie ma większego problemu. Praktycznie w każdej gminie można bezpłatnie zdać określoną ilość odpadów budowlanych, tak, jak i komunalnych. Działają specjalne punkty, do których można oddawać pozostałości po drobnych remontach. Jeżeli natomiast odpadów tych jest znacznie więcej, wystarczy skorzystać z usług firm, które zajmują się ich wywozem. To one udostępniają specjalne worki do gromadzenia tychże odpadów, a nawet samodzielnie je odbierają.

Ważne jest tylko to, aby dokonać właściwego wyboru firmy. Musi to być legalnie działające przedsiębiorstwo, które postępuje zgodnie z prawem. W końcu ważne jest to, aby śmieci trafiły do odpowiedniego punktu, a nie do lasu, przydrożnego rowu, czy w jeszcze inne miejsce. A pomysłów oszustom nie brakuje. Dlatego szukając firmy zajmującej się odbiorem wszelakich odpadów, dokładnie sprawdzaj, komu powierzasz to zadanie, z kim nawiązujesz współpracę. Zapraszamy do nas. Oferujemy profesjonalny, w pełni legalny wywóz śmieci wszelkiego rodzaju, w tym także po budowlanych.

Kategorie: Uncategorized