T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Zanim nastąpi wywóz śmieci z gospodarstwa, odpadki te muszą zostać zgromadzone w specjalnym pojemniku. Pojemniki na śmieci są dostępne w różnych kolorach. Jak się okazuje, nie bez powodu i z pewnością nie chodzi tu o to, by było ładnie. Każdy pojemnik określonego koloru przypisany jest do innych odpadów. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób segregować śmieci, aby robić to poprawnie.

Segregacja śmieci w domu

Segregacja w domu jest bardzo ważna. Choć wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, niektórzy wciąż lekceważą powagę sytuacji. Warto więc wspomnieć, jak powinna wyglądać ta czynność w domu i przede wszystkim podkreślić istotę specjalnych koszy.

W jakie kosze do domu trzeba zainwestować?

Chcąc postępować zgodnie z przepisami, wiele osób prowadzi segregację śmieci w swoich domach. W tym celu niektórzy już zaopatrzyli się w kilka koszy na śmieci lub też od razu w pojemniki, które są przystosowane do owej segregacji. Niektórzy dopiero przymierzają się do tego czynu. Trzeba w związku z tym wspomnieć, jakie odpady podlegają segregacji, aby ten proces im znacznie ułatwić.

Uwaga! Nie trzeba od razu inwestować w 6 pojemników na odpady! Warto zacząć od dwóch. W jednym należy umieszczać odpady, które nadają się do recyklingu, a w drugim te, których już nie da się przetworzyć w celu ponownego użytkowania. Ci, którzy mają miejsce na terenie posesji, mogą też zakupić tak zwany kompostownik. Będzie im bardzo przydatny, gdyż jest przeznaczony do gromadzenia śmieci organicznych.

Jak powinna wyglądać segregacja śmieci w domu?

Segregacja odpadów wbrew pozorom nie jest taka trudna. Wystarczy dostosować się do ogólnie przyjętych zasad. Wszystkie śmieci muszą być czyste, suche i do tego niezatłuszczone. Poprawna segregacja obejmuje: odpady organiczne, papier, odpady z tworzyw sztucznych, aluminium oraz pozostałe metale, szkło przezroczyste, szkło kolorowe, a także inne odpady, które nie nadają się do recyklingu. Jeżeli ktoś zainwestował już w kilka pojemników i to jednakowych, powinien je sobie oznaczyć. W sprzedaży dostępne są też kolorowe worki, które umożliwiają łatwą segregację śmieci. To zwiększy wprawę w segregowaniu odpadów również poza domem. Wiadomo przecież, że dziś specjalne kontenery dostępne są również na ulicach. Każdy powinien wiedzieć, jak się nimi posługiwać i gdzie jakie śmieci wrzucać.

Pojemniki do segregacji śmieci w różnych kolorach

To, że jeden kontener czy pojemnik na śmieci jest żółty, a drugi na przykład zielony, nie jest przypadkiem. Kolory zostały wybrane celowo. Niebieski pojemnik służy do gromadzenia papieru, żółty do plastiku i metalu, zielony do szkła, a brązowy do resztek warzyw, owoców, skorupiaków, jaj, fusów z kawy i herbaty, skoszonej trawy, liści, trocin, chwastów, popiołu itd. Te same zasady segregowania śmieci obowiązują w całej Polsce. Nie jest też trudno do nich dotrzeć.

Czego nie wolno wyrzucać do kosza na śmieci?

Jeżeli mowa o tym, co i gdzie należy wyrzucać do poszczególnych pojemników, warto również wspomnieć, czego nie powinno się w nich umieszczać. A więc pod żadnym pozorem nie wolno w kontenerach tych i mniejszych koszach gromadzić zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektronicznego, gruzu, odpadów po budowlanych, świetlówek, farb, olejów i ich opakowań, a także lekarstw. Tego typu odpady należy przetransportować do specjalnych punktów. Lub wynająć specjalistyczną firmę, która podstawi kontener, np. na gruz i odpady pobudowlane.

Kategorie: Uncategorized