T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Regularny wywóz odpadów poremontowych i pozostałych śmieci na terenie dużych miast, podobnie zresztą, jak i w innych częściach kraju, pozwala pozbyć się wszelkiego typu zanieczyszczeń i niepotrzebnych rzeczy sprawnie i kompleksowo. Dziś w całej Polsce dzięki segregacji odpadów dbanie o porządek na terenie gospodarstw domowych przebiega zupełnie bezproblemowo.

Podstawowy podział odpadów

Dawniej wszystkie odpady lądowały w jednym kontenerze. Dziś trzeba umieszczać je zgodnie z ich podziałem. Nie jest to trudne, jednak by móc poprawnie segregować śmieci, trzeba przede wszystkim je odpowiednio nazwać. Podstawowy podział odpadów prezentuje się następująco:

  • metale i tworzywa sztuczne
  • papier
  • szkło
  • odpady biodegradowalne
  • odpady zmieszane

Jak powinny wyglądać odpady przed umieszczeniem w pojemniku?

W pojemniku na metale i tworzywa sztuczne należy umieszczać odkręcone i zgniecione plastikowe butelki, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe, opakowania po środkach czystości, plastikowe torby, aluminiowe puszki, puszki po konserwach, folie aluminiowe, metale kolorowe oraz kapsle. Wszystkie odpady muszą być czyste.

Kontener na papier to pojemnik, w którym trzeba umieszczać opakowania z papieru, kartony, katalogi, ulotki, gazety, czasopisma, papier szkolny i biurowy, zeszyty i książki, papier pakowy, a także torby i worki papierowe. Odpady papierowe muszą być suche.

Pojemnik na szkło to miejsce do gromadzenia butelek i słoików po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach.

W pojemniku na odpady biodegradowalne powinno się umieszczać odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę i liście, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drzewo oraz resztki jedzenia.

Jest jeszcze pojemnik na odpady mieszane – jest on przeznaczony na te odpady, których nie można umieścić w wymienionych powyżej kontenerach.

A co z odpadami poremontowymi?

Odpady poremontowe dzieli się następująco:

  • gruz czysty – odpady z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, gruz ceglany, gleba, ziemia, kamienie
  • gruz zmieszany – zmieszane odpady betonu, gruzu ceglanego, odpadów materiałów ceramicznych oraz elementów wyposażenia
  • gruz zanieczyszczony – zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu
  • inne odpady budowlane – odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, odpadowa papa, miedź, brąz, mosiądz, aluminium, ołów, cynk, żelazo, stal, cyna, mieszaniny metali

Wymienione powyżej odpady należy gromadzić w specjalnie przygotowanych do tego celu kontenerach. Przed rozpoczęciem prac remontowych trzeba skontaktować się z firmą, która zajmuje się wywozem odpadów poremontowych, a następnie wypożyczyć pojemnik. Po zgromadzeniu wszystkich odpadów firma samodzielnie odbierze go od klienta i przetransportuje do właściwego miejsca, w którym zostaną następnie przetworzone.

Podsumowanie

Bez względu na to czy są to odpady gromadzone w gospodarstwach domowych na co dzień, czy odpady poremontowe zwane też budowlanymi, wszystkie muszą być posegregowane i umieszczone w odpowiednich pojemnikach. Jeżeli chodzi o wywóz odpadów poremontowych można wypożyczyć kontener u firmy, która zajmuje się ich odbiorem. W przypadku pozostałych, należy korzystać z publicznych pojemników znajdujących się na osiedlach lub zakupionych do celów indywidualnego użytku w przypadku domków jednorodzinnych.

Kategorie: Uncategorized