T: +48 883 111 500 E: biuro@usun-gruz.pl, ul. Piątkowska 122/14, 60-649 Poznań

Planujesz wiosenne porządki w ogrodzie i zastanawiasz się, co zrobić z odpadami? Istnieje kilka możliwości, jednak optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która oferuje odpowiednie pojemniki transportowe na tego typu odpady. Kontenery na odpady to doskonałe rozwiązanie,ponieważ można go łatwo napełnić i szybko przetransportować. W przypadku dużych odpadów jest to także najbardziej opłacalny sposób ich utylizacji.

Jakiego rodzaju odpady można znaleźć w ogrodzie?

W ogrodzie można znaleźć wiele rodzajów odpadów, a mianowicie:

  • wykopaną ziemię,
  • kamienie,
  • drewno rozbiórkowe,
  • gałęzie, krzewy i liście,
  • ścinki trawników i darń,
  • pnie i korzenie drzew.

Wydawać by się mogło, że w ogrodzie nie znajdziemy zbyt wielu odpadów, a już na pewno nie na taką skalę, by musieć wynajmować specjalny kontener, by się ich pozbyć. Oczywiście wiele zależy od tego, jak duży ogród się posiada i jak wiele prac trzeba wykonać. Jeśli odpadów jest naprawdę wiele i są one na tyle zróżnicowane, warto zdecydować się na wynajęcie kontenera.

Kompost w ogrodzie. Czy warto?

Podczas robienia porządków w ogrodzie znajdzie się wiele odpadów organicznych. Tego typu odpady mogą stać się kompostem, czyli nawozem organicznym. Takie rozwiązanie jest korzystne, ponieważ można pozbyć się odpadów, a przy okazji zyskać naturalny nawóz, który później można skutecznie wykorzystać. W kompoście nie tylko zbiera się wszystkie odpady ogrodowe i kuchenne, ale także przekształca się odpady w cenną próchnicę przy pomocy ciężko pracujących organizmów glebowych. Kompost można zbudować samemu, choć istnieje także opcja kupna w gotowej postaci. Zanim jednak podejmie się decyzję o kupnie, należy zwrócić uwagę na to, czy w ogrodzie jest na tyle dużo odpadów, że warto zainwestować w kompost.

Tak więc oprócz kontenera na odpady, można dodatkowo pomyśleć o kompoście. Takie rozwiązanie będzie korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i dla pielęgnacji roślin. Decydując się na kompost w pewnym stopniu przyczyniamy się do ochrony klimatu, ponieważ kompost jest pochłaniaczem dwutlenku węgla, a przy okazji dostarcza roślinom cennych substancji niezbędnych do ich wzrostu.

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi w zakresie wywozu odpadów? Jeśli wahasz się i masz pytania, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z wybraną firmą, która odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości. Firma nie tylko dostarczy odpowiedni pojemnik, ale także, w stosownym czasie, odbierze go i zajmie się jego opróżnieniem.

W ogrodzie wiele odpadów organicznych jest generowanych przez cięcie, koszenie i przycinanie. W związku z tym wiele osób decyduje się na usunięcie odpadów poprzez spalenie ich w ogrodzie. Należy pamiętać o tym, że taka czynność jest niezgodna z przepisami prawa. Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach jasno mówi o tym, że „Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów” (Art. 155.). Jeśli więc nie chcemy otrzymać kary za niewłaściwe pozbywanie się odpadów z ogrodu i nie tylko, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Kategorie: Uncategorized